Startuoja unikalus verslumo skatinimo projektas jaunimui


Žengti pirmuosius žingsnius versle yra didelis iššūkis kiekvienam, ypač jei tu dar esi moksleivis, todėl mentorystė ir patyrusių verslininkų pagalba jaunimui – neįkainojama. Būtent tai ir suteiks tarptautinis verslumo skatinimo projektas „Verslas gali būti paprastas!“

Svarbiausia – padrąsinti

Unikalaus projekto „Verslas gali būti paprastas“ siekis – skatinti verslumą ir jaunimo verslų kūrimą Lietuvos ir Lenkijos pasienio regionuose. Šį projektą inicijavo Kauno technologijos universitetas (KTU) kartu su VšĮ „PVC“ ir Euroregion Nieman (Lenkija). Pasak vieno iš projekto iniciatorių, verslininko, UAB „Choco Group“ vadovo Vytauto Stankevičiaus, mentorystė yra itin svarbi būtent žengiant pirmuosius žingsnius.

„Pats verslauti pradėjau penkiolikos metų, tuomet mano mentoriumi ir pavyzdžiu buvo vyresnysis brolis, kuris įtraukdavo į verslą, padrąsindavo žodžiu. Todėl dabar labai aiškiai suprantu šio projekto suteikiamą naudą jaunam žmogui. Kartu su mentoriaus pagalba gali greičiau priimti sprendimus, judėti pirmyn, sustoti ar trauktis. Kartais reikia patarimo, kitais atvejais užtenka tiesiog palaikymo ar padrąsinimo.

Manau, kad tokio tipo projektai ypač aktualūs atokesniuose regionuose, kur gyventojų skaičius pavojingai mažėja, o amžius auga. Svarbu parodyti vaikams ir jaunimui, kad verslas gali būti paprastas, jeigu turi gerą idėją, pakankamai užsispyrimo ją įgyvendinti ir patarimą ar palaikymą iš šalies“, – sako V. Stankevičius.

Projekto vadovės, KTU Ekonomikos ir verslo fakulteto (EVF) profesorės dr. Rūtos Čiutienės teigimu, tokie projektai gali prisidėti ne tik prie verslo kūrimo, užimtumo skatinimo, bet ir bendros jaunimo motyvacijos kurti ir pasitikėti savo jėgomis.

„Aukštosios mokyklos įžvelgė poreikį jaunimą pradėti mokyti verslumo jau nuo pat mokyklos suolo. Verslo kūrimas nėra sudėtingas procesas. Tačiau jauniems verslininkams svarbus padrąsinimas, patarimai, parama, kurią gali perduoti patyrę verslininkai. Esame įsitikinę, kad mentorystė gali labai palengvinti verslo kūrimo procesą“, – tvirtina dr. R. Čiutienė.

Nuo konsultacijų – iki universitetų laboratorijų

Pasak Dovilės Imbrasaitės, vienos iš analogiško projekto dalyvių, verslumo skatinimo projektas ypatingas tuo, kad atėjęs visiškai be jokių žinių gali sukurti savo verslą ir įgyti daug patirties.

„Kai atėjau į šį projektą, nieko nenusimaniau nei apie ekonomiką, nei apie verslą, nei tuo labiau apie antrines žaliavas ir jų tokį platų pritaikymą. Ekonomikos mokytoja pasiūlė dalyvauti BONUS projekte. Dėl to, kad verslu nesidomėjau, pabandyti norėjau, bet galvojau, kad iš šio projekto teks pasitraukti labai greitai, nes čia gi reikia daug žinių apie verslą ir visada galvodavau, kad tokia sunki sritis ne man.

Mes su komandos mentoriumi pradėjome nuo visiškos pradžios, bet vis tobulėjome, daug konsultavomės su juo ir galiausiai pavyko sukurti iš ties gerą produktą.

Manau, kad šis projektas suteikia labai daug žinių ir apima labai daug sričių, todėl jame verta dalyvauti, nes sudarytos puikios sąlygos visiškai kūrybai. Kiekvienos įgautos žinios gyvenime praverčia, šios man padėjo suprasti, ko noriu gyvenime, nes turėjau galimybę prisiliesti prie verslo kūrimo, to mokytis, tobulėti ir vystyti iki šiol“, – savo sėkmės istoriją pasakoja ir naujame projekte dalyvauti kviečia D. Imbrasaitė.

Plačiau apie tarptautinį moksleivių verslumo projektą

Projektas (Nr. LT-PL-4R-338) skirtas jaunimo verslumui stiprinti Lietuvos ir Lenkijos pasienio regionuose. Įgyvendinant šį projektą bus organizuojami:

  • Mokymai ir praktiniai seminarai mokytojams ir verslo mentoriams. Mokymų metu dalyviai bus supažindinami su verslumo ir naujų produktų kūrimo įrankiais, mentorystės nauda ir principais, ugdant praktines jaunimo verslumo kompetencijas.
  • Mokymai, praktinės kūrybinės dirbtuvės, susitikimai su verslo mentoriais, technologinės ir verslumo stovyklos jaunimui. Šių veiklų metu jaunimas turės galimybę ne tik dalyvauti nuotoliniuose verslumo mokymuose, bet ir praktiškai suburti verslo ar naujo produkto kūrimo komandą, padedant mentoriams išvysti idėją. Technologinių stovyklų metu jaunimas turės galimybę konsultuotis ar pasigaminti prototipus, kuriuos pristatys parodose Lietuvoje ir Lenkijoje. Geriausias verslumo žinias pademonstravę dalyviai bus pakviesti dalyvauti verslumo stovykloje, kurios metu išbandys savo jėgas simuliaciniame verslo žaidime, susipažins su projekto dalyviais iš Lietuvos ir Lenkijos pasienio regionų.

Projektas įgyvendina BONUS modelį. Daugiau informacijos apie modelį galite rasti čia: https://ibonus.eu/en/about/ .

Projekto trukmė: 2020 m. liepos mėn. – 2021 m. gruodžio mėn.

Projekto teritorija – Lietuvoje: Alytaus, Marijampolės, Kauno ir Tauragės regionai, Vilniaus rajonas; Lenkijoje: Elko, Suvalkų ir Balstogės regionai.

Projektą iš dalies finansuoja Interreg V-A Lietuvos ir Lenkijos bendradarbiavimo programa.

Projekto pagrindinis partneris: Asociacija „EUROREGION NIEMEN“, Projekto partneriai: Kauno technologijos universitetas, VšĮ „PVC“.