Verslas gali būti paprastas – tereikia tinkamo mentoriaus


Pradėti savo verslą – visada nedrąsu, o ypač, kai tu dar tik mokaisi mokykloje. Tačiau moksleiviams skirto mentorystės projekto „Verslas gali būti paprastas“ autoriai yra priešingos nuomonės ir sako, kad ugdyti verslumą reikia net nuo pat mažų dienų.

Pradėti reikia nuo mažų dienų

Projekto „Verslas gali būti paprastas“ idėją jo organizatoriai vysto jau keletą metų Lietuvoje ir kaimyninėse šalyse. 2020 m. startavęs projektas apėmė Lietuvos ir Lenkijos pasienio regionus.

Pasak vieno iš projekto iniciatorių ir idėjų generatorių, verslininko, UAB „Choco Group“ vadovo Vytauto Stankevičiaus, verslumo ugdymas turi prasidėti jau ankstyvąjame ugdyme.

„Vystydami šį projektą ir bendraudami su moksleiviais, susiduriame su nuostata, kad verslas yra labai sudėtingas ir daugeliui nesuprantamas procesas. Vienas pirmųjų mūsų klausimų visada būna, kodėl nekuriate verslo ar nenorėtumėte to išmėginti?

Deja, pakyla tik kelios rankos iš daugelio. Įprastai save išbandyti versle nori jauni žmonės, kurie yra linkę į naujus iššūkius, nenori dirbti samdomo darbo, turėti vadovo, nori priimti ir daryti sprendimus patys.

Taip pat verslą kurti nori tie, kurie šeimoje turi tokių pavyzdžių, kur skatinamas verslumas ir su verslu susiduriame jau nuo pat vaikystės. Taip susiformuoja atitinkamos vertybės, tradicijos ir požiūris. Žmogus nebebijo imtis naujovių ir pats būti atsakingu už save.

Kitiems paskatinti ir supažindinti su verslu reikia mentoriaus, todėl labai svarbu jį sutikti kuo anksčiau. Tada išsklaidomos baimės ir mitai. Suteikiama daugiau pasitikėjimo, skatinama vystyti savo idėjas, ieškoti savo kelio. Parodoma, kaip kuriamas verslas, kur ieškoti finansavimo, kaip spręsti vienas ar kitas situacijas. Visi mes mokomės pavyzdžiais ir ši sritis yra ne išimtis“, - sako V. Stankevičius.

Verslu gali tapti ir netikėčiausios idėjos

Projekto vadovės, Kauno technologijos universiteto (KTU) Ekonomikos ir verslo fakulteto profesorės Rūtos Čiutienės teigimu, dažnu atveju užtenka nedidelio žingsnio laužant stereotipus ir vaikai susižavi galimybe kurti savo pačių verslą ir įgyvendinti jų sugalvotas unikalias idėjas.

„Mentorystės projekto metu pastebėjome, kad daugelį jaunų žmonių stabdo neteisingi mitai. Daugelis verslą įsivaizduoja tik Silicio slėnyje ar bandant vystyti milijonines kompanijas kaip „Amazon“ ar „Netflix“.

Tačiau mes norime parodyti, kad verslas pirmiausia turi būti paprastas. Svarbiausia turėti motyvacijos ir idėją, ką tu nori daryti. O tada jau galima ir žvakes lieti ar papuošalus gaminti, ar perdirbus naudoti antrines žaliavas ir gaminti iš to antrinius produktus. Visa tai mūsų projekto dalyvių idėjos ir verslo modeliai“,– verslų pavyzdžius pristato profesorė.

Pasak „Verslas gali būti paprastas“ organizatorių, svarbiausia yra tinkamu metu jaunam žmogui patarti, nukreipti tinkama linkme, neleisti nusivilti ir prarasti motyvacijos, o tada visi iššūkiai įveikiami.

„Dalis vaikų projekte jau turėjo verslumo pagrindus dėka aktyvių savo mokyklos mokytojų. Visi turėjo idėjų, kokį verslą nori kurti, tačiau taip pat visiems ir reikėjo mentorių pagalbos, vystant šias idėjas, pritaikant jas vartotojams ir visuomenei.

Patyrę verslininkai perteikė savo patirtį, rodė savo asmeninius pavyzdžius, kaip elgtis viename ar kitame verslo etape, kada reikia plano ir kaip jį susidėlioti, o kada jau būtina nieko nelaukti ir ryžtingai daryti žingsnius, kurie padės verslui augti.

Būtent praktika ir praktiniai pavyzdžiai tapo visų raktu į sėkmę“,– sako prof. dr. R. Čiutienė.

Projekto nesustabdė ir pandemija

Nors pasaulį sustabdė pasaulinė pandemija, tačiau verslas visada geba prisitaikyti ir veikti net neįprastomis sąlygomis. Taip pat prisitaikė ir verslumo bei mentorystės projektas, kuris dalį užsiėmimų perkėlė į nuotolį.

Projekto kuratorių teigimu, tai privertė į mentorystę pažvelgti kitu kampu, surasti įdomius sprendimus, sugebėti pritraukti jaunų žmonių dėmesį net ir žiūrint į kompiuterio ekranus.

„Visada sulaukiame labai daug norinčių dalyvauti. Tačiau vystantis projektui, dalis jaunų žmonių praranda motyvaciją, suprantama, kad verslas galbūt ne jiems, kiti per anksti pasiduoda. Todėl finalinį etapą pasiekia tik patys motyvuočiausi ir labiausiai užsispyrę.

Šiemet, žinoma, vienas projekto iššūkių buvo ir pandemija, tad dalį veiklų teko organizuoti nuotoliniu būdu ir tai daryti ir įdomiai, ir įtraukančiai. Manome, kad su užduotimi neblogai susitvarkėme.

O projekto dalyviai, kurie nukeliavo iki pat finalo taip pat nenusivylė. Finalistai turėjo galimybę vykti į Lenkiją, verslo lyderių stovyklą, kurioje dalyvavo verslo simuliacijoje, bendravo su bendraamžiais ir bendraminčiais iš gretimos valstybės. Tai neįkainojama patirtis ne tik jaunimui, bet ir mentoriams, kurie turėjo galimybę iš arčiau pažinti jaunąją kartą. Šiame projekte mokėmės mes visi“, - mano KTU profesorė dr.R. Čiutienė.

Apie projektą Verslas gali būti paprastas! Nr.LT-PL-4R-338

Projektas buvo vykdomas 2020 m. liepos mėn. – 2021 m. gruodžio mėn. Projektas skirtas jaunimo verslumo stiprinimui Lietuvos ir Lenkijos pasienio regionuose. Įgyvendinat projektą buvo organizuojami:

  • Mokymai ir praktiniai seminarai mokytojams ir verslo mentoriams. Mokymų metu dalyviai bus supažindinami su verslumo ir naujų produktų kūrimo įrankiais, mentorystės nauda ir principais, ugdant praktines jaunimo verslumo kompetencijas.
  • Mokymai, praktinės kūrybinės dirbtuvės, susitikimai su verslo mentoriais, technologinės ir verslumo stovyklos jaunimui. Šių veiklų metu jaunimas turės galimybę ne tik dalyvauti nuotoliniuose verslumo mokymuose, bet ir praktiškai suburti verslo ar naujo produkto kūrimo komandą, padedant mentoriams išvysti idėją. Technologinių stovyklų metu jaunimas turės galimybę konsultuotis ar pasigaminti prototipus, kuriuos pristatys parodose Lietuvoje ir Lenkijoje. Geriausias verslumo žinias pademonstravę dalyviai bus pakviesti dalyvauti verslumo stovykloje, kurios metu išbandys savo jėgas simuliaciniame verslo žaidime, susipažins su projekto dalyviais iš Lietuvos ir Lenkijos pasienio regionų.

Projektas įgyvendina BONUS modelį. Daugiau informacijos apie modelį galite rasti čia: https://ibonus.eu/en/about/ .

Projekto teritorija – Lietuvoje: Alytaus, Marijampolės, Kauno ir Tauragės regionai, Vilniaus rajonas; Lenkijoje: Elko, Suvalkų ir Balstogės regionai.

Projektą iš dalies finansuoja Interreg V-A Lietuvos ir Lenkijos bendradarbiavimo programa.

Projekto pagrindinis partneris: Asociacija „EUROREGION NIEMEN“, Projekto partneriai: Kauno technologijos universitetas, VšĮ „PVC“.